Özel Tasarım Konveyör

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı konveyör sistemi vardır: vibrasyonlu, kayışlı, makaralı, motorlu makaralı, manyetik, apron, kepçe – bunlardan sadece birkaçı. Hangi konveyör sistemini kullanmanız gerektiğine karar verirken, taşımak istediğiniz ürünü veya malzemeyi göz önünde bulundurmalısınız, çünkü bu, hangi tür konveyör sisteminin ürününüzü güvende tutabileceğini bilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca sisteminizin ürünler veya malzemeler için ne tür işlevselliklere ihtiyacı olduğunu da düşünmelisiniz. Konveyör sisteminizin taşıması veya beslemesi gerekiyor mu? Bu sistemi nasıl bir ortamda kullanacaksınız? Depo mu? Bir fabrika? Dışarıda? Bölgedeki nem, sıcaklık, tehlikeli veya yanıcı maddeler, sisteminizi tasarlamanıza yardımcı olurken planlamanız gereken koşulları bilmeleri için üretici ile görüşülmelidir. 

Bir kayış sistemi kulağa nasıl geliyorsa onu yapar, ürünleri taşımak için kayışları kullanır. Kayış, iki kasnak arasındaki bir halkaya yerleştirilir ve yükler çok ağır değilse, silindirler veya metal kaydırma tavası üzerinde desteklenir. Bantlı konveyör sistemleri, gücünü sabit veya değişken hız redüksiyon dişlilerine sahip motorlardan alır. Bantlı konveyör yatay veya eğimli olarak kullanılabilir ve kauçuk, deri, plastik, kumaş ve metal gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Kullanılan malzemenin türü, taşınan ürünün niteliğine bağlıdır. 

Titreşimli konveyör sistemleri daha özelleştirilebilir. Titreşimli konveyörler çeşitli uzunluklarda olabilir ve uygulamaya bağlı olarak farklı işlemler içerebilir. Titreşimli konveyörler, işlemin adımları arasında taşınırken malzemeleri ısıtabilir, soğutabilir, kaplayabilir veya kurutabilir. Titreşimli spiral konveyörler, malzemeleri kaldırırken veya indirirken aynı işlevleri yerine getirebilir. Aktarma ve işleme malzemelerinin kombinasyonu nedeniyle, titreşimli konveyör sistemleri büyük yerden tasarruf sağlayabilir.

Konveyör Tasarımı İçin İpuçları

Konveyör sisteminiz (kayış, makara, baş üstü veya şut) ne olursa olsun, aşağıdaki ilkeleri akılda tutmak en iyisidir:

 • 1
  Güvenlik anahtardır.
  Konveyör sistemleri genellikle yoğun ve gürültülü yerlerde bulunur, bu nedenle gürültüye katkıda bulunmalarını istemezsiniz. Bunu başarmanın bir yolu, eski zincirli konveyörü düz stroklu titreşimli konveyörle değiştirmektir . Düz stroklu tasarımlar ve ses yalıtımı sağlayan oluklar, düzgün ve sessiz bir malzeme akışı sağlar .
 • 2
  Alanı akıllıca kullanın.
  Konveyörler, boşa harcanan alanı iyi bir kullanıma sokabilir ve ürünlerin yüklenmesi veya boşaltılması gibi birçok durumda faydalı olabilir. Titreşimli Spiral konveyörler yerden büyük tasarruf sağlar ve malzeme taşırken soğutma gibi ek görevleri yerine getirebilir.
 • 3
  Basit tutun.
  Bazen daha azı daha fazladır, robotlar veya diğer yüksek düzeyde otomatik sistemler harika olsa da, değerlerinden daha pahalı veya kurulumu zor olabilir.
 • 4
  Kurulumu ve sorun gidermeyi azaltın.
  Bir izleme programına bağlı konveyörler, bakım veya sorun giderme sorunları için harcanan süreyi azaltabilir ve genellikle önceden programlanmış rutinler sağlayabilir.
 • 5
  Bütçe.
  Ekipmanınızı yükseltmeniz gerektiğinde, sonradan takılan veya yenilenmiş bir konveyörün size yenisinden daha pahalıya mal olmadığından emin olmak önemlidir.

Konveyörünüzü nasıl tasarlamayı seçerseniz seçin, yukarıdaki ipuçlarını ve ilkeleri aklınızda tutmak, ürününüz veya malzemeniz için en verimli sisteme sahip olmanıza yardımcı olabilir. Nasıl başlayacağınızdan emin değil misiniz? AREN GRUP yardımcı olabilir! Sizin için en iyi sistem tasarımları hakkında bir danışma için bugün bize ulaşın.

aren makine

Projelerimiz